Lakier UV – jest to lakier, który najpierw nakłada się na zadrukowaną powierzchnię, a następnie utrwala za pomocą promieniowania UV. Jego głównym składnikiem są modyfikowane żywice i dodatki wzmacniające. Najczęściej wykorzystuje się go w lakierowaniu metodą z wałka lub sitodrukową.
Lakier dyspersyjny – jest stosowany zarówno w formie błyszczącej, jak i matowej. Składa się przede wszystkim z wody, dzięki czemu jest bardziej ekologiczny i w związku z tym idealnie nadaje się m.in. do uszlachetniania opakowań produktów spożywczych. Schnięcie odbywa się poprzez parowanie lub wsiąkanie. Z uwagi na dużą zawartość wody lakier ten stosuje się sukcesywnie tylko na grubszych arkuszach papieru.
Lakier olejowy – znany inaczej jako lakier offsetowy, składa się z olei roślinnych i schnie głównie poprzez utlenianie związków w tych olejach zawartych. Lakier olejowy występuje zarówno jako błyszczący, jak i matowy. Cechuje się niezbyt przyjemnym zapachem farby oraz słabszą względem poprzedników jakością połysku.
Lakier termiczny – zawiera specjalne pigmenty, które odpowiadają za zmianę barwy w wysokich lub niskich temperaturach.
Lakier fluorescencyjny – zawiera w składzie farby fotoluminescancyjne umożliwiające świecenie w ciemności.
Lakier zdrapkowy – zawiera specjalne składniki, dzięki którym łatwo się zdrapuje, wykorzystywany jest głównie na popularnych zdrapkach, czyli grach liczbowych.
Lakier zapachowy – zawiera substancje o dowolnym zapachu, które uaktywniają się zazwyczaj po potarciu uszlachetnionej w ten sposób powierzchni.